Return to Classic TV Guides

Monday 13 April 1970 — VICTORIA

The debut of ATV0’s first attempt at drama, crime series The Long Arm.

TV Times also comments: “Regular programs may be delayed or cancelled for direct telecasts from the Apollo 13 moon mission.”

Source: TV Times, 8 April 1970

 

MELBOURNE
ABV2 HSV7 GTV9 ATV0
abc_1965_bw 7logo_1970s_bw 9logo_1960s_bw atv0_1969_bw
6AM
7AM 7am Super Flying Fun Show 7am Fredd Bear’s Breakfast-A-Go-Go. Fredd Bear, Judy Banks, Colin McEwan, Michael McCarthy
8AM 8.30am Romper Room 8.30 Playroom
9AM 9.10am For Schools: Notre Ville, Primary Maths 9.30 Princess Knight 9am Here’s Humphrey 9am The Marvellous Munchkin Show
9.30 Owly’s School
10AM 10.10 Play School
10.50 For Schools: Guten Tag, Primary Science, Map And The Landscape, Form Five Maths
10am Abbott And Costello
10.30 Woman’s World. Belle Nicholson, John Eden
10am Hennesey
10.30 Stump The Stars
10am Kindy
10.30 The Magic Circle Club
11AM 11.30 Henry Phyfe 11am What’s My Line
11.30 Divorce Court
11am The Marriage Game
11.30 Roundabout
12PM 12pm My Name McGooley What’s Yours?
12.30 Movie: Foxfire. 1955 [IMDB]
12pm Days Of Our Lives
12.30 Movie: Bachelor Mother. 1939 [IMDB]
12.30pm Dr Kildare
1PM 1pm ABC News
1.15 For Schools: Form Five Maths, The Map And The Landscape, Primary Maths, Notre Ville
1.30 Dragnet
2PM 2pm Beauty And The Beast. John Laws 2pm Peyton Place
2.30 General Hospital
2pm Movie: Taxi. 1953 [IMDB]
3PM 3.25 Weekend Magazine (Rpt)
3.50 Andy Pandy
3pm People In Conflict
3.30 Maggie
3pm Doctors And The Nurses 3.30 The Game Game Show
4PM 4.05 Play School
4.30 Adventure Island
4pm Robin Hood
4.30 (not advised)
4pm Uncle Norman
4.05 The Road Runner Show
4.30 Superman
4pm The Flintstones
4.30 Lost In Space
5PM 5pm Cartoons
5.05 Arthur… And The Square Knights Of The Round Table
5.30 Focus On Flowers
5.40 Life Of Riley
5pm Gomer Pyle USMC
5.30 Get Smart
5pm Bomba 5.30 Blind Date. Jeremy Cordeaux
6PM 6.05 F Troop
6.30 GTK
6.40 Bellbird
6.55 In A Good Cause
6pm I Dream Of Jeannie
6.30 Seven National News. Brian Naylor
6pm The Lucy Show
6.30 News. Eric Pearce, Kevin Sanders
6pm News. Geoff Raymond
6.30 The Patty Duke Show
7PM 7pm ABC News
7.30 This Day Tonight
7pm Pick A Box Bob Dyer, Dolly Dyer
7.30 Special: Motown
7pm Skippy The Bush Kangaroo
7.30 Ironside
7pm That Girl
7.30 The Long Arm PREMIERE Barbara Mason, Bill Hunter, Robert Bruning, Sandy Harbutt, Tim Eliot, Lyndal Moor
8PM 8pm The Governor And JJ
8.28 News
8.30 Would You Believe
8.30 It Takes A Thief 8.29 League Computer
8.30 Coronation Street
8.30 Showcase ’70. Rod McLennan
9PM 9pm Civilisation
9.50 ABC News
9.30 TV Ringside. Ron Casey 9.30 National IMT. Jimmy Hannan, Bert Newton, Ugly Dave Gray, Stuart Wagstaff 9.30 Strange Report
10PM 10pm Soccer: FA Cup Final. Played at Wembley, 11 April 1970 10.50 News. Peter Smith 10.30 Gunsmoke
11PM 11.30 Close 11pm Late News
11.15 Iron Horse
11pm Eric Pearce
11.02 M Squad
11.32 Hunter
11.30 News
12AM 12.15am Close 12.30am Epilogue, Close 12am Close
1AM
2AM
3AM
4AM
5AM

 

REGIONALS
Albury ABAV1
Ballarat ABRV3
Bendigo ABEV1
Gippsland ABLV4
Mildura ABMV4
Shepparton ABGV3
Swan Hill ABSV2
AMV4
Albury
BTV6
Ballarat
GMV6
Shepparton
BCV8
Bendigo
STV8
Mildura
GLV10
Gippsland
9.10am For Schools
10.10 Play School
10.50 For Schools
1pm ABC News
1.15 For Schools
3.25 Weekend Magazine (Rpt)
3.50 Andy Pandy
4.05 Play School
4.30 Adventure Island
5pm Cartoons
5.05 Arthur… And The Square Knights Of The Round Table
5.30 Focus On Flowers
5.40 Life Of Riley
6.05 F Troop
6.30 GTK
6.40 Bellbird
6.55 Regional News
7pm ABC News
7.30 This Day Tonight
8pm The Governor And JJ
8.28 News
8.30 Would You Believe
9pm Civilisation
9.50 ABC News
10pm Soccer: 1970 FA Cup Final
11.30 Close
4pm Cartoon Carnival
4.50 Cobbers’ Club
5.05 Jet Jackson
5.30 Dennis The Menace
5.55 Dobie Gillis
6.20 District News
6.27 Stock Report
6.30 News
7pm To Rome With Love
7.30 Showcase ’70
8.30 The Bold Ones
9.30 TV Ringside
10.50 News
11pm Close
4pm Here’s Humphrey
4.55 Robin Hood
5.20 Junior News
5.30 Rifleman
5.55 The Dick Van Dyke
6.20 Local News
6.30 National News (HSV7)
6.58 Weather
7pm Pick A Box
7.30 Marcus Welby MD
8.30 Naked City
9.30 TV Ringside
11pm Late News
11.15 Epilogue, Close
11.55am News
12pm The Loretta Young Show
12.25 Maggie
12.55 News
1pm Coronation Street
1.28 Peyton Place
1.55 Taste For Food
2pm Movie: Captain Pirate. 1952 [IMDB]
3.20 Hair Care
3.30 The Marriage Game
4pm Cartoon Corner
4.30 Rin Tin Tin
5pm Blind Date
5.30 The Flintstones
5.55 Leave It To Beaver
6.20 Local News
6.30 National News (HSV7)
7pm Pick A Box
7.30 Showcase ’70
8.30 The Bold Ones
9.30 TV Ringside
11pm News
11.25 Epilogue, Close
1.55pm News
2pm General Hospital
2.20 Days Of Our Lives
2.45 Maggie
3.10 Desilu Playhouse
4pm Robin Hood
4.30 Teleclub
5pm Rifleman
5.25 Zorro
5.50 The Lucy Show
6.15 Local News
6.30 News
7pm This Is Tom Jones
8pm Marcus Welby MD
8.55 Roving Eye
9pm Father Dear Father
9.30 TV Ringside
11pm News
11.10 Epilogue, Close
5.15pm The Paddlewheelers
5.50 Rin Tin Tin
6.15 The Flintstones
6.40 News
7pm Bewitched
7.25 On The Land
7.35 Roaring ’20s
8.30 Division Four
9.25 Stock Report
9.30 Peyton Place
9.55 News
10.05 Tomorrow On 8
10.07 Close
4.30pm Christian Message
5pm The Mickey Mouse Club
5.25 Sergeant Preston
5.50 The Rifleman
6.15 Local News
6.30 National News (GTV9)
6.55 Stock Report
7pm Pick A Box
7.30 Danger Man
8.30 Showcase ’70
9.25 News
9.30 National IMT
10.45 News
11.15 Close

Permanent link to this article: http://televisionau.com/classic-tv-guides/tv130470