Return to Classic TV Guides

Sunday 4 October 1987 — BRISBANE

With the Seven Network having rights to both the annual James Hardie 1000 motor racing from Bathurst and the Davis Cup tennis, this one occasion when both fell on the same date the tennis coverage was seconded to SBS

Source: TV Week, 3 October 1987

 

  ABQ2 BTQ7 QTQ9 TVQ0 SBS28
abc_1975_bw 7logo_1980s_bw 9logo_1980s_bw tvq0_1983_bw sbs_85_bw
6AM Rage (cont’d) News Overnight (cont’d)
6.30 Cross Rock
6.59 News
(5.35am) Kenneth Copeland
6.30 OK Cartoons
(5.30am) Hour Of Power
6.30 Mass For You At Home
7AM 7am Voltron Defender Of The Universe
7.25 Henry’s Cat
7.30 Astroboy
7.55 Dr Snuggles
7am Sportscene
7.55 Motor Racing: James Hardie 1000. Live from Bathurst NSW
7.30 Sunday Q 7am Early Birds Show
8AM 8am The Wonderful Wizard Of Oz
8.25 The Wombles
8.30 Entre Libre
8.45 Masterworks From The World’s Great Museums
8am Business Sunday
9AM 9am Good Gardening
9.15 Parental Guidance Recommended
9am Sunday 9am Movie: Tarzan And The Huntress. 1947 (B&W) [IMDB]
10AM 10am Four Corners (Rpt)
10.55 La Linea
10.30 Hogan’s Heroes
11AM 11am Worship Sunday 11am Wide World Of Sports: Sunday Edition 11.30 Newsmaker Sunday 11am Tennis: Davis Cup. Live from Sydney
12PM 12pm Heritage 12pm Special: Desert Walker
1PM 1pm Sunday Afternoon With Peter Ross 1pm Indoor Cricket: National Superleague Championships 1pm Movie: Kid With The 200 IQ. 1983 [IMDB]
2PM 2pm The Love Boat
3PM 3pm (to be announced) 3pm Diff’rent Strokes
3.25 Police 5
3.30 Brett’s Home Handyman Show
3pm Movie: Electric Dreams. 1984 [IMDB]
4PM 4pm (to be announced) 4pm Sports Sunday. Mike Gibson, Ian Chappell 4.30 Soccer: West End League
5PM 5pm Sports Arena 5pm Fantasy Island
5.55 Queensland Unlimited
6PM 6pm Go Fish Australia PREMIERE
6.30 Countrywide. Lucy Broad
6pm Seven National News. Nev Roberts
6.30 The Wonderful World Of Disney
6pm National Nine News. Mike London, Rob Brough
6.30 Our World: Life On Earth
6pm Eyewitness News
Geoff Mullins, Tracy Dyson
6.30 Movie: The Never Ending Story. 1984 [IMDB]
6.30 World News. Mary Kostakidis
7PM  7pm ABC News. Janet Wilson
7.30 The Deveson Documentaries
7.30 Beyond 2000 7.30 60 Minutes. Jana Wendt, Ian Leslie, Jeff McMullen, Mike Munro, Jennifer Byrne 7pm Vox Populi. Vladimir Lusic
7.30 Nabucco (Italy)
8PM  8.30 Movie: A Song For Europe [IMDB] 8.30 Movie: Delta Force. 1986 [IMDB] 8.30 Mini-Series: North And South II. Part 1 [IMDB] 8.30 Movie: Indiana Jones And The Temple Of Doom. 1984 [IMDB]
9PM 
10PM  10.05 ABC News
10.10 Music Gallery
10.59 News 10.30 Nightline
10.35 Spitting Image
10.10 The Movie Show
10.40 Showbiz
11PM  11.10 Curio 11pm Basketball: NBL 11pm Golf: Dunhill Nations Cup 11pm Business Week. John Barton 11.10 Vox Populi (Rpt)
11.40 Close
12AM  12am Close 12am News Overnight 12am After MASH
12.30 Close
1AM  1.10am Horse Racing: Prix De L’Arc De Triomphe
1.40 Movie: Man In The Grey Flannel Suit. 1956 (B&W) [IMDB]
2AM 
3AM 
4AM  4.35 Bonanza
5AM  5.59 News
(continues to 6am)
5.50 Prologue
5.55 Answers For Today
(continues to 6am)

Permanent link to this article: http://televisionau.com/classic-tv-guides/tv041087