↑ Return to Classic TV Guides

Print this Page

Monday 29 April 1963 — VICTORIA

The launch of ABC’s first regional transmission in Victoria — ABEV1 Bendigo.

The opening night includes some special programming exclusive to ABEV1 but from the following night ABEV1 became a full relay of all ABV2 programs with the exception of the 6.55 regional news.

Source: TV Times, 24 April 1963. The Age, 25 April 1963.

 

MELBOURNE
ABV2 HSV7 GTV9
6AM
7AM
8AM
9AM
10AM 10.30am Test Pattern, Music 10am Test Pattern
11AM 11.15 For Schools: Discovering Melbourne
11.35 Test Pattern, Music
11.55am First Edition 11.26 Almanac
11.30 I Led Three Lives
12PM 12pm Movie: Whiplash. 1949 [IMDB] 12pm Tombstone Territory
12.30 Movie: Flame Of Barbary Coast. 1945 [IMDB]
1PM 1.30 Video Village. Danny Webb, Elizabeth Harris, Chris Christensen
2PM 2pm Spycatcher
2.30 For Schools: Discovering Melbourne
2.50 Test Pattern, Music
2pm Make A Wish
2.30 The Price Is Right. Horrie Dargie
2pm Say When! Jimmy Hannan
2.30 Concentration. Terry Holden
3PM 3pm Movie: Little Miss Broadway. 1947 [IMDB] 3pm It Could Be You. Tommy Hanlon Jnr
3.30 Take The Hint. Frank Wilson
4PM 4.45 Kindergarten Playtime 4.10 Cartoon Carnival
4.35 Under The Big Top
4.50 Happy Show. Happy Hammond, Princess Panda, John D’Arcy, Vic Gordon, Anne Watt
4pm Sea Hunt
4.30 The Cisco Kid
5PM 5pm Monday Showcase 5pm The Tarax Show
6PM 6pm Super Car
6.30 Mister Ed
6pm News, Weather. Geoff Raymond, Ron Casey, Michael Williamson
6.30 The Nelsons
6pm Komedy Korner
6.30 News. Eric Pearce, Jack Little
7PM 7pm ABC News, Newsreel, Weather. Keith Glover
7.30 Dr Kildare
7pm Pick A Box. Bob Dyer, Dolly Dyer
7.30 Hawaiian Eye
7pm The Lucy Show
7.30 McHale’s Navy
8PM 8.15 Official Opening ABEV1. Dr J. R. Darling (ABC Chairman), Mr C. W. Davidson (Postmaster-General)
8.30 Ice Circus
8.30 Bonanza 8pm Movie: A Bullet Is Waiting. 1954 [IMDB]
9PM 9pm Town And Country. John Sparkes
9.30 University Of The Air
9.30 Variety 7. George Wallace, Ron Bond, Glenda Raymond, Vikki Hammond, The Horrie Dargie Quintet 9.30 In Melbourne Tonight. Bert Newton
10PM 10pm Late News
10.10 Silents Please
10.35 Miami Undercover
10.30 Trad Jazz 10.45 Kevin Sanders Reports
11PM 11.05 Close 11pm Late News Headlines
11.05 Close
11pm Shotgun Slade
11.30 Epilogue
11.35 Close
12AM
1AM
2AM
3AM
4AM
5AM

 

REGIONALS
ABEV1
Bendigo
BTV6
Ballarat
GMV6
Shepparton
BCV8
Bendigo
GLV10
Gippsland
3pm Test Pattern, Music
4.45 Kindergarten Showcase
5pm Monday Showcase
6pm On Safari With Armand Denis
6.30 People: Bendigo Edition
6.55 Regional News
7pm ABC News, Newsreel, Weather. Keith Glover
7.30 Dr Kildare
8.15 Official Opening ABEV1
8.30 Ice Circus
9pm Tahiti: Pacific Cocktail
9.50 Twice A Citizen
10pm Late News
10.10 Four Corners
10.30 Victorian Symphony Orchestra
11.05 Close
abev1_0001 5pm BTV Juniors
6pm Fury
6.30 News, Weather
7pm Pick-A-Box
7.30 I Love Lucy
8pm (To Be Advised)
9pm The Untouchables
9.50 Peter Gunn
10.15 Late News
10.30 Epilogue; Close
5.30pm GMV Juniors
6.10 Dennis The Menace
6.40 News, Weather
7pm Pick-A-Box
7.30 I Love Lucy
8pm Rawhide
9pm Bus Stop
10pm Silent Service
10.25 News, Weather
10.40 Epilogue; Close
5pm Cobbers’ Teleclub
6pm Lone Ranger
6.25 Magic Moments In Sport
6.30 News, Newsreel
7pm Pick-A-Box
7.30 The Larkins
8pm Tightrope
8.30 Ben Casey
9.25 Perry Mason
10.15 News, Newsreel
10.25 Epilogue; Close
5.30pm Gippsland Teleclub. Includes The Mickey Mouse Club
6.45 News, Weather
7pm Pick-A-Box
7.30 Bonanza
8.30 The Untouchables
9.30 Farming Today
9.45 Opinion. Pat Hegarty
10pm Colonel Flack
10.30 News, Weather, Epilogue; Close

Permanent link to this article: http://televisionau.com/classic-tv-guides/tv290463