Return to Classic TV Guides

Saturday 27 November 2010 — MELBOURNE

The Victorian State Election is covered on ABC1, hosted by Ian Henderson and Virginia Trioli.

Hey Hey It’s Saturday presents the last of its 2010 reunion series, followed by the special Lights Camera Party! Television City Celebrates, commemorating GTV Nine’s exit from its heritage studios at 22 Bendigo Street, Richmond. The station had been housed at the historic premises since its inception in 1957. Blogged: Turning the lights out at Television City

Source: The Age Green Guide, 25 November 2010. TV Week, 27 November 2010.

 

  ABC1 [ABV] SEVEN [HSV] NINE [GTV] TEN [ATV] SBS ONE [SBS] C31 [MGV]
abc1_bw 7logo_2000s_bw 9logo_1980s_bw ten_1991_bw SBS1_2009_bw c31_2010_bw
6AM Rage (cont’d) 6am Mickey Mouse
6.30 Manny
6am Go Diego Go!
6.30 Dora The Explorer
6am Toasted TV 6am Worldwatch: 6am Japanese, 6.15 Hong Kong, 6.35 Chinese, 7.05 German, 7.35 Italian, 8.05 Filipino, 8.40 Spanish, 9.30 Greek, 10.20 French, 11am Hindi, 11.30 Arabic, 12pm Russian, 12.30 Turkish 6am In The Word
6.30 Spirit Of Life
7AM 7am Sunrise 7am Weekend Today 7am Challenge
7.30 Naturally Calm
8AM 8.30 Wormwood 8am Hound TV
8.30 The Futbol Town Show
9AM 9am Saturday Disney 9am Dogstar
9.30 Pyramid
9am Scope
9.30 H2O Just Add Water
9am Adventure
9.30 Strikezone
10AM 10am Gilligan’s Island
10.30 Cricket: The Ashes. First Test. Australia v England. Live from Brisbane
10am Video Hits 10am You Fish TV
10.30 The Ultimate Fishing Show
11AM 11am Poh’s Kitchen
11.30 Message Stick
11am Sally Bollywood
11.30 Sea Princesses
11am KO Boxing
11.30 Ten Pin Bowling
12PM 12pm Stateline (Rpt)
12.30 The Best Of Australian Story
12pm Motor Racing: V8 Xtra 12pm The Circle: Highlights Show 12pm Class TV
12.30 Kids In The Kitchen
1PM 1pm Basketball: WNBL. West Coast Waves v Townsville Fire 1pm Motor Racing: Fujitsu Series 1pm The Cricket Show
1.30 Cricket (cont’d)
1pm Meerkat Manor
1.30 Everybody Hates Chris
1pm Special: Chopin: The Women Behind The Music 1pm Hit TV
1.30 Extra Time
2PM 2pm Australian GT Championship
2.30 The Human Body
2.30 Venom 2.40 Special: Paula Rego: Telling Tales 2pm Good Enough To Eat
2.30 The Garden Tap
3PM 3pm Soccer: W-League. Sydney FC v Newcastle Jets 3.30 Trinny And Susannah Undress The Nation 3.30 From The Ground Up 3.35 Special: Claude Money Painter 3pm Mark My Words
3.30 No Limits
4PM 4.30 What’s Up Down Under 4.30 Making Tracks 4pm Tim Marlow Meets…
4.30 Newshour (PBS)
4pm Yianni’s City Life
4.30 Kick Off!
5PM 5pm Bowls: Australian Indoor Championship 5pm The Outdoor Room
5.30 Delish
5pm Ten News
5.30 Sports Tonight
5.30 Mythbusters 5pm Golf Zone
5.30 Top Bike TV
6PM 6pm ABC News
6.30 Victoria Votes 2010. Ian Henderson, Virginia Trioli, Antony Green
6pm Seven News
6.30 Movie: Wall-E. 2008 [IMDB]
6pm Nine News
6.30 Australia’s Funniest Home Video Show
6pm The Simpsons
6.30 Movie: Stardust. 2007 [IMDB]
6.30 World News Australia 6pm 4WDTV
6.30 Gasolene
7PM  7.30 Hey Hey It’s Saturday FINAL 7.30 Big Bigger Biggest 7pm Classic Restos
7.30 All 4 Adventure
8PM  8.40 Movie: The Chronicles Of Narnia Prince Caspian. 2008 [IMDB] 8.30 Iron Chef 8pm Italian Cuisine
8.30 The Beer Frontier
9PM  9.40 Special: Lights Camera Party! Television City Celebrates. Bert Newton, Eddie McGuire 9.05 Movie: Taken. 2008 [IMDB] 9.20 The Ricky Gervais Show
9.45 Comedy School
9pm Guitar Gods And Masterpieces
9.30 Nu Country TV
10PM  10.35 New Tricks 10:15 Movie: Dave Chappelle’s Block Party. 2005 [IMDB] 10pm Living On The Coast
10.30 Youth Gone Wild
11PM  11.25 Spooks 11.40 Movie: Cold Creek Manor. 2003 [IMDB] 11.40 Movie: Burglar. 1987 [IMDB] 11.05 Ten News
11.35 Movie: Narc. 2002 [IMDB]
11pm Underground Sounds
12AM  12.25am Michael McIntyre’s Comedy Roadshow 12.05am SOS Shorts On Screen 12am Blokesworld
12.30 Asylum
1AM  1.10 The Graham Norton Show
1.55 Ashes To Ashes
1.40am Movie: The Face Of Fu Manchu. 1965 [IMDB] 1.35am Video Hits Up Late 1.05 Drawn Together 1am The Wrap
1.30 Movie: Voyage To The Planet Of Prehistoric Women. 1968 [IMDB]
2AM  2.50 Rage
(Continues to 6.30am)
2.10am Movie: The Yes Men. 2003 [IMDB] 2am Home Shopping 2am Weatherwatch, Music
(Continues to 6am)
3AM  3.30 Skippy The Bush Kangaroo 3.30 Level 3
4AM  4am Home Shopping 4am Danoz
4.30 Religious Programs
4am Religious Programs
(Continues to 6am)
4am Game On
4.30 Yartz
5AM  5am Dateline NBC
(Continues to 6am)
5.30 Rise And Shine
(Continues to 6am)
5am Paradise Live
5.30 John McMartin @ Inspire Church
(Continues to 6am)

 

DIGITAL MULTI CHANNELS (STANDARD DEFINITION)
ABC2 ABC3 7TWO GO! SBS TWO
6am Children’s Programs
1.55pm Humf
2.05 Connie The Cow
2.15 The Koala Brothers
2.25 Classic Tales
2.30 Fifi And The Flowertots
2.45 Mister Maker
3.05 Arthur
3.30 Babar
3.50 Humf
4pm Angelina Ballerina: The Next Steps
4.15 Thomas And Friends
4.25 Penelope
4.30 The Hoobs
4.55 Driver Dan’s Story Train
5.10 The Mole Sisters
5.20 Microscopic Milton
5.30 In The Night Garden
6pm At The Movies
6.30 How Do They Do It?
6.55 Scrapheap Challenge
7.45 Republic Of Doyle
8.30 Movie: Pot O’ Gold. 1941 [IMDB]
10pm Movie: Penny Serenade. 1941 [IMDB]
12am Beyond Boundaries
1am Sun Sea And Bargain Spotting
2.05 Close
6am Clash of The Titans
6.20 Wolverine And The X-Men
6.45 Iron Man: Armored Adventures
7.05 The Super Hero Squad
7.35 Lizzie McGuire
8.15 Best Ed
8.35 Outback 8
9am Trapped!
9.30 Erky Perky
9.40 The Pinky And Perky Show
9.55 Spliced!
10.20 Kid Vs Kat
10.30 INK Invisible Network Of Kids
10.55 The Twisted Whiskers Show
11.45 Blue Water High
1.50pm Old Tom
2.15 Flipper And Lopaka
2.40 Round The Twist
3.05 Chuck Finn
3.35 Lizzie McGuire
4pm CJ The DJ
4.15 Best Ed
4.30 Barney’s Barrier Reef
5pm Trapped!
5.30 My Goldfish Is Evil
5.55 Pat And Stan
6pm Total Drama Action
6.30 Outback 8
7pm Rush TV
7.25 Good Game SP
7.45 The Tribe
9.10 Close
6am The Book Place
6.30 Ying Yang Yol
7am Home And Away Catch-Up
9.30 Better Homes And Gardens
10.30 The Great Outdoors
11.30 Monster House
12.30 Big J’s Place
12.55 What’s Up Down Under
1.20 Movie: Elmer Gantry. 1960 [IMDB]
4.30 Airline USA
5pm The Great Australian Doorstep
5.30 Man About The House
6pm Love Thy Neighbour
6.30 Doctor Finlay
7.30 Heartbeat
9.40 Movie: Cracker: Lucky White Ghost. 1996 [IMDB]
11.45 The Knock
12.45am Man About The House
1.20 Love Thy Neighbour
1.45 Australian Open Tennis Classic
(Continues to 6am)
6am Thunderbirds
7am Kids WB Early Shift Saturday
7.05 My Gym Partner’s A Monkey
7.30 Class Of 3000
8am Squirrel Boy
8.30 Looney Tunes Classics
9am The Secret Saturdays
9.30 Ben 10
10am The Flintstones
10.30 Top Cat
11am I Dream Of Jeannie
12pm Bewitched
1pm Get Smart
2pm Here’s Lucy
3pm Green Acres
3.30 Seinfeld
4.30 Star Trek: The Original Series
5.30 Unnatural History
6.30 Movie: The Ant Bully. 2006 [IMDB]
8.30 Movie: The Mask. 1994 [IMDB]
10.35 Movie: Cable Guy. 1996 [IMDB]
12.35am Star Trek: The Original Series
2.35 Movie: The Crop. 2004 [IMDB]
5am Top Cat
5.30 The Flintstones
(Continues to 6am)
6am Worldwatch: 6am French, 6.40 Indonesian, 7.05 Russian, 7.35 Polish, 8.05 Dutch, 8.30 Macedonian, 9.05 Croatian, 9.40 Serbian, 10.10 Korean, 10.45 Japanese, 11.20 Hong Kong, 11.40 Chinese, 12.10pm Portugese, 12.40 Italian, 1.10 German, 1.40 Spanish, 2.30 Filipino, 3.05 Greek, 4pm Polish, 4.25 Turkish, 4.55 Arabic, 5.30 Hindi
6pm Here Comes The Neighbourhood
6.30 Taste Takes Off
7pm At The Table With…
7.30 A History Of Britain
8.35 Movie: Forbidden Lies [IMDB]
10.30 Movie: Delicatessen. 1991 (France) [IMDB]
12.20am Movie: Rule No 1. 2003 (Denmark) [IMDB]
1.55 Weatherwatch, Music
5.05 Worldwatch: 5.05 Korean, 5.40 Japanese
(Continues to 6am)
DIGITAL MULTICHANNELS (HIGH DEFINITION)
ABC NEWS 24 7MATE GEM ONE SBS ONE
6am Stateline
6.30 Behind The News
7am ABC News
7.30 Contact Sport
8am ABC News
8.45 The Quarters
9am ABC News
9.45 The Quarters
10am One Plus One
10.30 Stateline
11am ABC News
11.30 Stateline
12pm ABC News
12.30 7.30 Select
1pm Big Ideas
2pm Four Corners
2.45 The Quarters
3pm Stateline
3.30 Foreign Correspondent Return Ticket
4pm ABC News
4.30 Behind The News
5pm ABC News
5.30 One Plus One
6pm ABC News
6.30 Australian Story Classics
7pm ABC News
7.30 7.30 Select
8pm Four Corners
8.45 The Quarters
9pm The World
9.30 Landline Extra
10pm ABC News
10.30 Stateline Select
11pm ABC News
11.30 Foreign Correspondent Return Ticket
12am Big Ideas
1am BBC World News
1.30 Stateline
3am BBC World News
3.30 Stateline
5am Big Ideas
(Continued to 6am)
6am Wagon Train
7am The Virginian
8.30 McHale’s Navy (B&W)
9am The Boneyard
10am Today (NBC)
12pm Motor Racing: Formula Ford
12.30 Hooked On Fishing
1pm Quincy ME
2pm Magnum PI
3pm The Rockford Files
4pm Knight Rider
5pm The A Team
6pm Million Dollar Catch
6.30 Mighty Ships
7.30 Air Crash Investigations
8.30 Mega Disasters
9.30 The Universe
10.30 Movie: Dead Of Night. 1996 [IMDB]
12.30am Wagon Train
1.30 McHale’s Navy (B&W)
2am Magnum PI
3am The Rockford Files
4am Knight Rider
5am The A Team
(Continues to 6am)
6am Movie: Wherever She Goes. 1951 [IMDB]
7.30 Movie: Charro! 1969 [IMDB]
9.30 Friends
10am The Nanny
10.30 Movie: The Prince And The Showgirl. 1957 [IMDB]
12.55pm Movie: Ensign Pulver. 1964 [IMDB]
3.05 Movie: Gypsy. 1962 [IMDB]
6pm The Nanny
6.30 David Attenborough’s Life Of Mammals
7.30 Wild Caribbean
8.30 Movie: City Of Angels. 1998 [IMDB]
10.55 Conan
11.55 Movie: The Driver. 1978 [IMDB]
1.45am Movie: Charro!. 1969 [IMDB]
3.40 Movie: Ensign Pulver. 1964 [IMDB]
5.35 The Nanny
(Continues to 6am)
6am NASCAR Nationwide Series
6.30 NFL: Thanksgiving Match
9am NBA
11am NBA
1pm NBL: Hawks v Kings
3pm Omnisport
3.30 NFL Total Access
4.30 MVP Presents
5.30 Ironman Legends
6pm Kellogg’s Nutri-Grain Ironman Series
7.30 The 2010 Australian Swimmer Of The Year Awards
8.30 Sports Tonight
9pm Mark Webber
9.30 Drag Racing
10.30 Motor Racing: FIA World Rally Championship
12.30am Rolex Sports Car Series
1.25 Bundesliga
3.20 Omnisport
3.50 Surfing Moment
4am Soccer: Serie A
(Continues to 6am)
(High Definition Simulcast of SBS One)

Permanent link to this article: http://televisionau.com/classic-tv-guides/tv271110