↑ Return to Classic TV Guides

Print this Page

Wednesday 14 September 1983 — SYDNEY

The Nine Network’s talent quest New Faces celebrates its 20th anniversary, while Sydney Rugby League’s Dally M Awards are telecast on TEN10

Source: TV Week, 10 September 1983

 

  ABN2 ATN7 TCN9 TEN10 SBS0/28
abc_1975_bw 7logo_1980s_bw 9logo_1980s_bw ten_1984_bw sbs_1980_bw
6AM 6am Shirl’s Neighbourhood
6.30 Wombat
6am Rocky And Bullwinkle
6.25 Go Health
6.30 Top Cat
6am Building A People
6.05 Batman
6.30 Hans Christian Andersen
6.55 Wake Up And Workout
7AM 7am The Flintstones
7.30 The All-New Popeye Show
7.55 Captain Caveman
7am Today. Steve Liebmann, Sue Kellaway 7am Good Morning Australia. Gordon Elliott, Kerri-Anne Wright
8AM 8am Sesame Street 8.20 Young Samson
8.30 My Three Sons
9AM 9am Casper And The Angels
9.20 Go Health
9.25 Professor Balthazar
9.30 Play School
9am Mister Ed (B&W)
9.25 Petticoat Junction (B&W)
9.55 Felix The Cat
9am Here’s Humphrey 9am The Restless Years
10AM 10am Close 10am Romper Room 10am Another World 10am Mighty Man And Yuk
10.30 Fat Cat And Friends
11AM 11am For Schools: The Magic Bag
11.20 Close
11am Eleven AM 11am Here’s Lucy
11.30 National Nine News
11am Good Morning Sydney. Maureen Duval, Bernard King
12PM 12pm For Schools: A Curious And Diverse Flora 12pm Mini-Series: Beggarman Thief. Part II [IMDB] 12pm The Mike Walsh Show 12pm Movie: The Rise And Fall Of Legs Diamond. 1960 (B&W) [IMDB]
1PM 1pm ABC News, Weather
1.11 For Schools: The Computer Program, For The Juniors, After The Ouch
1.30 Days Of Our Lives
2PM 2pm Marcus Welby MD 2.30 The Young And The Restless 2pm Clive Robertson’s Beauty And The Beast
3PM 3pm Sesame Street 3pm I Spy 3.30 General Hospital 3pm The Waltons
4PM 4pm Play School
4.30 Alexander Bunyip’s Billabong
4.35 Grange Hill
4pm Elephant Boy
4.30 Flipper
4pm Matchmates
4.30 Skippy The Bush Kangaroo
4pm Simon Townsend’s Wonder World
5PM 5pm The Willow Bend Mystery
5.25 Star Blazers
5.50 Come And Get It
5.57 Hitchhiker’s Guide To The Galaxy
5pm Wheel Of Fortune
5.30 I Dream Of Jeannie
5pm Scooby Doo Where Are You?
5.30 Family Feud. Daryl Somers
5pm The Muppet Show
5.30 The Brady Bunch
5.15pm Follow Me
5.30 Cartoon Corner
5.57 News Headlines
6PM 6.30 Doctor Who
6.54 Take Five
6pm The New Price Is Right. Ian Turpie
6.30 Seven National News. Ross Symonds
6pm Happy Days
6.30 National Nine News. Brian Henderson, Mike Gibson, Alan Wilkie
6pm Eyewitness News. Tim Webster, Katrina Lee, Dal Myles 6pm Tech Talk
6.30 Rock Around The World
7PM  7pm ABC News
7.30 Towards 2000
7pm Sons And Daughters
7.30 A Country Practice
7pm Sale Of The Century
7.30 Special: New Faces’ 20th Anniversary. Bert Newton
7pm MASH
7.30 The Benny Hill Show
7pm International Sports Magazine
7.30 World News. George Donikian
8PM  8pm Journey Into The Himalayas
8.30 Nationwide. Mary Delahunty, Richard Carleton, Jenny Brockie, Paul Murphy, Prue Goward, Kel Richards, Andrew Saw
8.30 Mini-Series: The Last Convertible. Part III [IMDB] 8.30 Movie: Funny Girl. 1968 [IMDB] 8pm Dad’s Army
8.30 Special: The Dally M Awards. Ray Warren. Live from St George Leagues Club
8pm World News Report
8.30 The Wolves’ Cry (Greece)
9PM  9pm Shelley
9.25 Countrywide. Neil Inall
9.55 ABC News
9.30 Movie: The Thin Thread (Egypt) [IMDB]
10PM  10.05 Jack High: Mazda International Bowls Tournament 10.30 America’s Cup Report
10.40 Newsworld. David Allen
10pm Eyewitness News
10.05 Movie: From Noon To Three. 1977 [IMDB]
11PM  11.05 The Cowboys
11.30 Close
11.10 Movie: The Loved One. 1965 (B&W) [IMDB] 11.27 America’s Cup Report
11.30 It’s A Living
11.10 As The Days Pass As The Years Pass (Poland)
12AM  12am Movie: Plaza Suite. 1971 [IMDB] 12.05am Too Close For Comfort
12.35 Building A People
12.40 Close
12.15am World News (Rpt)
12.45 Close
1AM  1.30am Close
2AM  2.10 Movie: Return To Fantasy Island. 1978 [IMDB]
3AM  3.50 Movie: The Halliday Brand. 1957 (B&W) [IMDB]
4AM 
5AM  5.10 The Best Of Jackie Gleason (B&W)
(continues to 6am)

Permanent link to this article: http://televisionau.com/classic-tv-guides/tv140983