↑ Return to Classic TV Guides

Print this Page

Friday 10 January 1964 — VICTORIA

Test Cricket from Sydney is broadcast live to Melbourne, the first cricket to be relayed from Sydney via the recently-launched coaxial cable link between the two cities

Source: TV Week, 11 January 1964
(GLV10 programs: TV Times, 8 January 1964)

 

MELBOURNE
ABV2 HSV7 GTV9
6AM 6.50am Roma Blair Show
7AM 7am Summer School Of Science
8AM 8.30 Playroom
9AM 9am Test Pattern
10AM 10.30am Test Pattern 10.15 Fun With Food
10.30 Say When. Jimmy Hannan
11AM 11.55am First Edition News 11am Cricket: Third Test. Australia v South Africa. Live from Sydney via coaxial cable
12PM 12pm Movie: The Adventures Of Robin Hood. 1938 [IMDB]
1PM 1.30 Bachelor Father 1.05pm Concentration. Terry Dear
1.35 Cricket (cont’d)

gtv9_testcricket

2PM 2pm Mainly For Women. Corinne Kerby
2.30 Jo’s Boys
2pm The Gale Storm Show
2.30 The Brothers
3PM 3pm Test Pattern 3pm Movie: Peck’s Bad Boy With The Circus. 1938 [IMDB]
4PM 4.45 Kindergarten Playtime 4.15 Adventure Time
4.30 The Adventures Of Robin Hood
5PM 5pm Sooty
5.10 A To Zoo
5.30 The Gillipops
5pm The Happy Show. Happy Hammond, Princess Panda, Funnyface Gordon, Anne Watt, John D’Arcy, Bob Horsfall, Shirley Radford, Lennie Holmes
6PM 6pm Faraway Look
6.30 The Ann Sothern Show
6pm Cannonball
6.30 News. Geoff Raymond
6pm The Tarax Show
6.30 Television City News. Kevin Sanders
7PM 7pm News, Newsreel, Weather
7.30 Ensign O’Toole
7pm Candid Camera
7.30 Movie: Key Largo. 1948 [IMDB]
7pm McHale’s Navy
7.30 Special: Parade Of Stars. Jimmy Hannan. Via coaxial cable from TCN9 Sydney
8PM 8pm The Twilight Zone
8.30 Dr Kildare
8.30 Movie: Sailor Of The King. 1953 [IMDB]
9PM 9.20 Report From Queensland
9.30 Indianapolis Car Races
9.15 Movie: A Song To Remember. 1945 [IMDB]
10PM 10pm Late News
10.10 Amelia
10.40 Cricket: Third Test. Highlights
10pm Movie: The 5000 Fingers Of Dr T. 1953 [IMDB]
11PM 11pm BBC Sportsreel
11.30 Close
11.15 Late News Headlines
11.20 Close
11.30 Television City News
11.45 Epilogue
11.50 Close
12AM
1AM
2AM
3AM
4AM
5AM

 

REGIONALS

Ballarat ABRV3
Bendigo ABEV1
Gippsland ABLV4
Shepparton ABGV3

BTV6
Ballarat
GMV6
Shepparton
BCV8
Bendigo
GLV10
Gippsland
2pm Mainly For Women
2.30 Jo’s Boys
3pm Test Pattern
4.45 Kindergarten Playtime
5pm Sooty
5.10 A To Zoo
5.30 The Gillipops
6pm Faraway Look
6.30 The Ann Sothern Show
6.55 Regional News
7pm News, Newsreel, Weather
7.30 Ensign O’Toole
8pm The Twilight Zone
8.30 Dr Kildare
9.20 Report From Queensland
9.30 Indianapolis Car Races
10pm Late News
10.10 Amelia
10.40 Cricket: Third Test Highlights
11pm BBC Sportsreel
11.30 Close
5pm Superman
5.30 BTV Juniors
6pm Huckleberry Hound
6.30 News, Stock Report
7pm The Flintstones
7.30 Wagon Train
8.25 Stock Market Report
8.30 Ben Casey
9.25 Noticeboard
9.30 BTV Summer Sports Show
9.45 Alfred Hitchcock
10.15 Real Estate Roundup
10.20 San Francisco Beat
10.50 Late News
11.05 Epilogue
11.20 Close
5pm GMV Juniors
5.30 The Mickey Mouse Club
6.15 News, Weather
6.30 Leave It To Beaver
7pm McHale’s Navy
7.30 The Aquanauts
8.30 Movie: Lost Weekend. 1945 [IMDB]
10.15 Medic
10.40 News, Weather
10.55 Epilogue
11pm Close
5pm Cobbers Teleclub
5.15 Encyclopedia Brittanica
6pm The Cisco Kid
6.30 News, Newsreel
7pm The Many Loves Of Dobie Gillis
7.30 High Adventure
8.25 Movie: White Cliffs Of Dover. 1944 [IMDB]
10.35 Late News
10.50 Close
5.30pm The Mickey Mouse Club
6.17 Almanac Newsreel
6.20 Gippsland News
6.30 Television City News (GTV9)
7pm Rescue 8
7.30 Palladium Spectacular
8.25 Gippsland News
8.30 Theatre 10: Dodge City [IMDB]
10.10 Theatre 10: Road To Utopia [IMDB]
11.40 Epilogue, Close

Permanent link to this article: http://televisionau.com/classic-tv-guides/tv100164