↑ Return to Classic TV Guides

Print this Page

Thursday 7 May 1981 — MELBOURNE

The cast from Network Ten’s Prisoner appear in a one-hour special, Prisoner In Concert

Source: TV Week, 2 May 1981

 

  ABV2 HSV7 GTV9 ATV10 SBS0/28 
abc_1975_bw 7logo_1980s_bw 9logo_1980s_bw atv10_1980_bw sbs_1980_bw
6AM 6am Rocky And His Friends
6.30 King Leonardo
6.55 Go Health
6.30am Jonny Cypher
7AM 7am Cartoons 7am Good Morning Australia
8AM 8am Sesame Street
9AM 9am Close
9.30 Play School
9am Here’s Humphrey 9am The Doris Day Show
9.30 Rainbow
10AM 10am For Schools: Words And Pictures, The Magic Bag, The Erg Report, Heil Caesar 10am Romper Room 10am The Ed Allen Show
10.30 Another World
10am Fat Cat And Friends
10.30 The Bernard King Show
11AM 11am Glenview High 11.55 National Nine News 11am Good Morning Melbourne
12PM 12pm Movie: Most Wanted. 1976 [IMDB] 12pm The Mike Walsh Show 12pm Movie: A Child Is Waiting. 1963 (B&W) [IMDB]
1PM 1pm ABC News, Weather
1.11 For Schools: Kontakte, Behind The News, For The Juniors, Getting Fit
1.30 Racing: Warrnambool Races 1.30 Days Of Our Lives
2PM 2.30 The Young And The Restless 2pm The Celebrity Game
2.30 Blankety Blanks. Graham Kennedy
3PM 3pm Sesame Street 3pm General Hospital
3.30 Search For Tomorrow
3pm Marcus Welby MD
4PM 4pm Play School
4.30 Jam Sandwich. Jane Fennell
4pm Black Beauty
4.30 Shirl’s Neighbourhood
4pm The Mouse Factory
4.30 Skippy The Bush Kangaroo
4pm Simon Townsend’s Wonder World
5PM 5pm Tom Grattan’s War
5.30 The Secret Garden
5.58 News Headlines
5pm $50,000 Letterbox. Paul Makin, Debbie Hillhouse
5.30 I Dream Of Jeannie
5pm Here’s Lucy
5.30 Family Feud. Daryl Somers
5pm Personality Squares. Jimmy Hannan
5.30 The Brady Bunch
6PM 6pm Monkey
6.40 (not advised)
6pm The Muppet Show
6.30 Seven National News
6pm The Young Doctors
6.30 National Nine News
6pm Eyewitness News. David Johnston, Jana Wendt 6.27pm News Headlines
6.30 Half Gale Blowing (Sweden)
7PM  7pm ABC News
7.30 A Big Country
7pm Willesee ’81
7.30 The Incredible Hulk
7pm Sale Of The Century
7.30 The Sullivans
7pm The Restless Years
7.30 Special: Prisoner In Concert. Val Lehman, Sheila Florance, Patsy King, Colette Mann, Betty Bobbitt, Jane Clifton, Gerard Maguire
7pm Once Upon A Train (Portugal)
7.30 World News. George Donikian
8PM  8pm A Matter Of Chance
8.30 The Enigma Files
8.30 Cop Shop 8.30 Hawaii Five-0 8.30 Special: Making MASH 8pm SCOOP. Xavier de Barcenas
8.30 Origins Of The Mafia (Italy)
9PM  9.20 ABC News
9.30 Nationwide. Peter Couchman
9.30 Skyways 9.30 The Don Lane Show 9.30 Women (Spain)
10PM  10pm The Way We Are
10.45 Three’s Company
10.30 Bless Me Father 10.30 Tennis: Toyota Tournament Of Champions 10.30 Close
11PM  11.10 Close 11pm League Teams. Lou Richards, Bob Davis, Jack Dyer
11.30 Movie: Until They Sail. 1957 (B&W) [IMDB]
11pm The Sandbaggers
12AM  12am Movie: Our Man Flint. 1966 [IMDB] 12.30am The Gong Show
1AM  1.20am Close 1.30 Close
2AM  2am Movie: Summer Ends Desperately [IMDB]
3AM  3.40 Movie: The Hatfields And The McCoys. 1974 [IMDB]
4AM 
5AM  5.10 The Seaway
(continues to 6am)

Permanent link to this article: http://televisionau.com/classic-tv-guides/tv070581