Dec 07 2017

The 7th AACTA Awards

ABC‘s Seven Types Of Ambiguity and Foxtel drama Top Of The Lake: China Girl were the biggest winners in the television categories at the 7th AACTA Awards.

The awards presentation was held on Wednesday night at Sydney’s Star Event Centre, following a smaller luncheon event held the previous week.

Seven Types Of Ambiguity (starring Alex Dimitriades and Leeanna Wallsman, pictured)  won five awards, including Hugo Weaving for Best Lead Actor In A Television Drama, plus awards for Best Direction In A Television Drama Or Comedy, Best Screenplay In Television, Best Cinematography In Television and Best Editing In Television.

Top Of The Lake: China Girl collected four awards including Best Television Drama Series and Elizabeth Moss for Best Lead Actress In A Television Drama. Ewen Leslie won Best Guest Or Supporting Actor In A Television Drama, and Nicole Kidman won Best Guest Or Supporting Actress In A Television Drama.

Other television productions to collect awards included Sunshine (SBS), Wake In Fright (Network Ten), Utopia (ABC), Rosehaven (ABC), A Place To Call Home (Foxtel), Wentworth (Foxtel), Australian Survivor (Network Ten), Australian Ninja Warrior (Nine Network), Little Lunch: The Specials (ABC) and Masterchef Australia (Network Ten).

The Seven Network, which televised the awards, collected one AACTA — for Best Costume Design In Television for the mini-series Blue Murder.

David Speers (Sky News Australia) and Margaret Pomeranz (Stage And Screen) won best male and female presenter awards for subscription television.

Actor Simon Baker won the 2017 AACTA Trailblazer Award. From early television roles in E Street, GP, Home And Away and Heartbreak High, Baker has become a success overseas with leading roles in US dramas The Guardian and The Mentalist and film credits including LA Confidential, The Devil Wears Prada, Margin Call and The Killer Inside.

AACTA LONGFORD LYELL AWARD
Phillip Noyce

AACTA TRAILBLAZER AWARD
Simon Baker

BYRON KENNEDY AWARD
Martin Butler, Bentley Dean

AACTA AWARD FOR BEST TELEVISION DRAMA SERIES
TOP OF THE LAKE: CHINA GIRL Emile Sherman, Iain Canning, Jane Campion, Philippa Campbell, Libby Sharpe – Foxtel/BBC First

AACTA AWARD FOR BEST TELEFEATURE OR MINI SERIES
SUNSHINE Ian Collie, Anna McLeish, Sarah Shaw – SBS

AACTA AWARD FOR BEST TELEVISION COMEDY SERIES
UTOPIA Santo Cilauro, Tom Gleisner, Rob Sitch, Michael Hirsh – ABC

AACTA AWARD FOR BEST LIGHT ENTERTAINMENT TELEVISION SERIES
AUSTRALIAN NINJA WARRIOR Julie Ward, Mark Barlin, Sophia Mogford – Nine Network

AACTA AWARD FOR BEST LIFESTYLE TELEVISION PROGRAM
SELLING HOUSES AUSTRALIA Geoff Fitzpatrick, Duane Hatherly – Foxtel/Lifestyle

AACTA AWARD FOR BEST REALITY TELEVISION SERIES
MASTERCHEF AUSTRALIA Marty Benson, Adam Fergusson, Tim Toni – Network Ten

AACTA AWARD FOR BEST CHILDREN’S TELEVISION SERIES
LITTLE LUNCH – THE SPECIALS Robyn Butler, Wayne Hope – ABC

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTOR IN A TELEVISION DRAMA
Hugo Weaving SEVEN TYPES OF AMBIGUITY – ABC

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA
Elisabeth Moss TOP OF THE LAKE: CHINA GIRL – Foxtel/BBC First

AACTA AWARD FOR BEST PERFORMANCE IN A TELEVISION COMEDY
Celia Pacquola ROSEHAVEN – ABC

AACTA AWARD FOR BEST GUEST OR SUPPORTING ACTOR IN A TELEVISION DRAMA
Ewen Leslie TOP OF THE LAKE: CHINA GIRL – Foxtel/BBC First

AACTA AWARD FOR BEST GUEST OR SUPPORTING ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA
Nicole Kidman TOP OF THE LAKE: CHINA GIRL – Foxtel/BBC First

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION DRAMA OR COMEDY
SEVEN TYPES OF AMBIGUITY Episode 2 – Alex Glendyn Ivin – ABC

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION LIGHT ENTERTAINMENT, LIFESTYLE OR REALITY SERIES
AUSTRALIAN SURVIVOR Episode 1 Richard Franc – Network Ten

AACTA AWARD FOR BEST SCREENPLAY IN TELEVISION
SEVEN TYPES OF AMBIGUITY Episode 2 – Alex Jacquelin Perske – ABC

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN TELEVISION
SEVEN TYPES OF AMBIGUITY Episode 1 – Joe Bonnie Elliott – ABC

AACTA AWARD FOR BEST EDITING IN TELEVISION
SEVEN TYPES OF AMBIGUITY Episode 1 – Joe Rodrigo Balart – ABC

AACTA AWARD FOR BEST SOUND IN TELEVISION
WAKE IN FRIGHT Episode 1 – Part 1 Stephen Smith, Liam Price, Paul Brincat, Shanti Burn, Tony Murtagh – Network Ten

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE IN TELEVISION
WAKE IN FRIGHT Episode 1 – Part 1 Antony Partos, Matteo Zingales – Network Ten

AACTA AWARD FOR BEST PRODUCTION DESIGN IN TELEVISION
A PLACE TO CALL HOME Episode 2 – Fallout Fiona Donovan – Foxtel/Showcase

AACTA AWARD FOR BEST COSTUME DESIGN IN TELEVISION
BLUE MURDER: KILLER COP Episode 1 – Part One Damir Peranovic – Seven Network

AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST FEMALE PRESENTER
Margaret Pomeranz STAGE & SCREEN – Foxtel/Arts

AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST MALE PRESENTER
David Speers PM AGENDA/SPEERS TONIGHT – Foxtel/Sky News

AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST LIVE EVENT PRODUCTION
JEFF HORN V MANNY PACQUIAO Steve Crawley, Matt Weiss, Joe Bromham – Foxtel/Fox Sports

AACTA SUBSCRIPTION TELEVISION AWARD FOR BEST NEW TALENT
Zahra Newman WENTWORTH – Foxtel/Showcase

Source: AACTA

 

More from my site

Permanent link to this article: http://televisionau.com/2017/12/the-7th-aacta-awards.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.